کتابهایی که خوندم 1 (ناآرامی های کودک)

سن دو تا سه سال، سن حساسیه کودک از مرحله ای که توانایی هاش کم بوده به مرحله ای وارد میشه که توانایی انجام بیشتر کارهای خودش رو پیدا می کنه و میتونه بیشتر کارهاش رو انجام بده و برای همین میخواد به ما بگه من بزرگ شدم دیگه همه کارام رو خودم انجام میدم و همین سرچشمه شروع خیلی لجبازی ها،نا آرامی ها و کش مکش هایی بین مادر و پدر و بچه میشه که اگه ادم تجربه نداشته باشه و اطلاعات خوبی جمع نکرده باشه زندگی واقعا میشه یه میدان جنگ.

یه مدتی بود ویهان خیلی عصبی شده بود تو نمایشگاه کتابی که اینجا برگزار شد اتفاقی چشمم یه کتابی رو دید که واقعا کتاب مفید و خوبی از کار در اومد.

اولا پیشنهاد میکنم دوستای خوبم این کتاب رو بخرن

نا آرامی کودک نویسنده آیلین هیز  مترجم: متین پدرام    نشر پیدایش   قیمت: 3500 تومان

دوماً: میخوام یه سری نکات جالبی رو که تو این کتاب میبینم برای دوستام بذارم تا شاید گوشه ای از مشکلاتشون حل بشه.

کج خلقی چیست:

اوج عصبانیت و فوران خشم و ناراحتی که بصورت رفتار خاص و نامناسبی بروز پیدا می کند.

 • این رفتار ها معمولا در سنین 1.5تا 3 سالگی به اوج خود میرسد و گاهی تا 4 و 5 سال ادامه پیدا میکند. و هر چه رفتار کودک دارای منطق و عقلانیت بشه این کج خلقی ها کم می شود.
 • در بررسی ها مشخص شده که حدود سه چهارم کج خلقی ها در خانه پیش میاید اما شدیدترین و بدترین شکل آن در حضور جمع یا بیرون از خانه بروز پیدا میکند.
 • متداولترین حالات رفتاری کج خلقی : فریاد کشیدن، جیغ زدن و گریه،کتک زدن، مشت زدن به دیگران، لگدپرانی، نشستن روی زمین، فرار کردن از دست بزرگتر ها می باشد.
 • پدرمادرها ممکن است فکر کنند که کودک این کارها را عمدا انجام میدهد اما اینطور نیست. بیشتر ناآرامی های کودک بدلیل ناتوانی در کنترل خود بروز پیدا می کند. البته ممکن است بطور عمدئ نیز انجام گیرد.
 • تحقیقات نشان میدهد که ان دسته از ناآرامی هایی که بیشتر از 15 دقیقه طول بکشد یا در یک روز 3 بار تکرار شود در ردیف کج خلقی های جدی طبقه بندی می شود.
 • بعضی عواملی که باعث تشدید حالت های ناآرامی هستند عبارتند از: خواب ناکافی و بد، عدم توانایی در بیان خواسته ها، بیماری، اضطراب و نگرانی های مادر و استفاده از تنبیه بدنی
 • در ناآرامی هایی که بدلیل خشم ایجاد میشود رفتار کودک ابتدا بد و تند است و بعد کم کم آرام میشود. اما در ناآرامی هایی که بدلیل اضطراب و نگرانی بوجود می اید این روند برعکس است و پس از چند لحظه ناآرامی کودک بیشتر می شود.
رشد عادی کودک از یک تا سه سالگی:
کودک در این سنین:
 • از هرگونه کنترل و نظارتی بدش می آید.قهر
 • برای استقلال تلاش میکندعینک
 • بطور دائم بین استقلال و وابستگی شدید نوسان دارد.آخ
 • هم نیاز به کنترل دارد و هم والدین خود را با عبارتی مانند «اینجا بشین»، « این کار را نکن» کنترل می کند.اوه
 • بطور کلی و عادی دارای کج خلقی است.شیطان
ناآرامی یکی از شیوه های متداول برای تخلیه احساسات تحت فشار نیز هست.
 
چند نکته:مشغول تلفن
 1. از امر و نهی های بیش از اندازه خودداری کنید
 2. از زدن برچسب هایی مانند کله شق، ناآرام، بهانه گیر و... به کودک پرهیز کنید.
 3. وقتی به دلیلی به اون نه گفتید در برابر کج خلقی و نق زدن های او کوتاه نیایید.
 4. هرگز عصبانی نشوید و رفتار تهاجمی نداشته باشید چون در چرخه خشم و تهاجم گرفتار می شوید.
 
احساسات واقعی:
شناخت و درک احساسات کودک و توجه کردن به آنها اهمیت زیادی دارد. وقتی به کودک می گویید: این گریه مسخره ات را تمام کن!!!! یا هیچ مهم نیست که گریه می کنی چون حالت خوبه
به این معنی است که او را درک نکرده اید.اگر شما قدرت شناخت و پذیرش ترسها ، خشم و نگرانی های کودک را داشته باشید او می فهمد شما برایش ارزش قائل هستید. بطور مثال به او بگویید: من می فهمم تو اینقدر ناراحت هستی که به این شدت گریه می کنی یا انگار این موضوع خیلی ناراحتت کرده. به این ترتیب کودک یاد میگیرد که احساسات خود را بیان کند و این موضوع در بزرگی برای بیان احساسات و صحبت با شما کمک بسیار بزرگی می کند.
 
ممکن است کج خلقی های کودک بدلایل زیر باشد:
 1. جلب توجه
 2. خواستن چیزی که متعلق به او نیست: باید به کودک یاد بدیم که هر چیزی که میخواد یا باید صبر کنه یا بدونه که همه چیز ماله اون نیست.
 3. اثبات استقلال شخصی:مثلا بخواد لباسی که دوست داره رو بپوشه و ما نذاریم که این باعث لطمه به استقلالش میشه
 4. خشم و ناراحتی درونی: بدلیل عدم بیان احساسات یا عدم توانایی انجام کارها
 5. حسادت
 6. خستگی یا گرسنگی
 7. تحریک بیش از حد: یه روز پر هیجان، یه گردش  و میهمانی تولد یا جشن سال نو باعث ایجاد اضطراب و نگرانی د رکودک میشود.
 8. باراحساسی یا عاطفی سنگین:بدلیل بار عاطفی یا یه تجربه جدید احساس سنگینی یا فشار درونی بکنند که بطور طبیعی گاهی این مسائل بر آنها غلبه پیدا می کند در نتیجه کودک بی قرار میشود که پس از بیرون ریختن خشم و ناراحتی ارام و سرحال می شوند
وقتی کودک چیز غیر ممکنی را از شما به دفعات می خواهد بهترین شیوه حفظ خونسردی و ارامش و نشان دادن همدردی با اوست. به احساساتی که او نشان میدهد احترام بگذارید. مثلا بگویید : خیلی ناراحتی که اسباب بازیت جا مونده یا  حتما دلت میخواد الان یه شیرین داشته باشی دفعه دیگه حتما از اون نوع میخریم باشه؟
 
کودک نوپا همه چیز را مال خودش میداند. مدتی طول می کشد تا یاد بگیرد بعضی چیزها به اون تعلق ندارد و یا اینکه دیگران هم میتوانند در دارایی های او شریک شوند. مجبور کردن او برای شراکت قبل اماده بودن کودک یا گرفتن اسباب بازی به زور از او و دادن به کودک دیگر باعث خشم شدید او میشود اگر خودتان را مجبور کنند خودروی شخصی و مورد نیازتان یا یه قطعه جواهر را با کس دیگری شریک شوید چه حسی خواهید داشت؟؟!!!ناراحت
شیوه های عملی:
1- مسئله شراکت را به تدریج به کودک یاد بدهید مثله: این شیر ماله من ،این آب میوه مال تو
2- در سنین دو تا 3 سالگی از بچه ها توقع زیادی نداشته باشید بیشتر بچه ها تا حدود 4 تا 5 سالگی معنی همکاری و تعاون و همبازی را درک نمی کنند.
3- به کودک اجازه دهید در بازی های دسته جمعی بعضی اسباب بازی های مورد علاقه اش را جمع کند و کنار بگذارد.
 
خوب خیلی مطلب مونده که ایشاا... در سری بعد میذارم. خیلی دوست دارم در مورد مطالب امروز با هم بحث کنیم و از تجربیاتتون استفاده کنم.
من خیلی از این موارد رو برای ویهان امتحان کردم خیلی وقتا جواب گرفتم و بیشتر موقعی که فهمیدم ناراحتی های ویهان بدلیل عدم توانایی بیان احساساتش هست خیلی بهتر تونستم کمکش کنم و بهش یاد بدم وقتی ناراحت میشه حرف بزنه و این خودش کلی از مشکلاتم رو حل کرد.
 
 
/ 8 نظر / 68 بازدید
مامان آوینا

عزیزم مطالبت خیلی مفید بود و همش واقعیات و نکاتی هست که ما در طی روزمرگی فراموش می کنیم خیلی ممنون. ویهان عزیز رو ببوس[قلب][ماچ]

بهناز مامان رادین

ممنونم آیدا جون.مطالبت خیلی مفید بود.امیدواذرم که به کارم بیاد

مامان روشا(زهرا)

خیلی عالی بود عزیزم ممنون باز هم از این مطالب برامون بزار مادر فعال

مریم

سلام مریم هستم به وبلاگت اومدم تا تو هم به سایت من سر بزنی بیا یه سری به من بزن و وبلاگت را به جمع دوستان من اضافه کن تا توی لیست من اضافه بشی و آدرست را داشته باشم بهت هر روز سر بزنم منتظرتم بیا وبلاگت را ثبت کن

سانیا

با سلام با عضويت در گروه اينترنتي ما روز هميشه مطالب روز و جذاب در ايميل شماست وارد لينک رو به رو شويد http://tech.groups.yahoo.com/group/ozvshogroup/join در ياهو لاگين شويد مرحله 1: براي دريافت ايميل ها بايد گزينه »» Individual Email را انتخاب نماييد. مرحله 2: براي بهتر ديدن ايميل ها گزينه »» Traditional را انتخاب نماييد. مرحله 3: کلمه خواسته شده را در باکس خالي تايپ کنيد مرحله 4: سپس بعد از اينکه مراحل بالا را به درستي انتخاب کرديد گزينه »» Join را کليک کنيد

شبكه اجتماعي فيستك

فيستك شبكه اجتماعي بزرگ و در عين حال پر امكانات شبكه فيستك از دو سرور قوي استفاده ميكند كه در سرعت و كيفيت حرف اول را ميزنه فيستك شامل خدمات ارسال و اشتراك گذاري مطلب ارسال موزيك و تصوير و فيلم انواع بازي هاي تحت وب ساخت كلوب مجزا براي خود و همكارانتان و خانواده خود پروفايل همسر خدمت ويژه سامانه پيامك و انجام قرعه كشي و ثبت نام اس ام اسي و مسابقه و پشتيباني با پيام امتياز دهي به كاربر وهزارن خدمت ديگر فيستك با امكانات بالا و رايگان در اختيار شماست هم اكنون ثبت نام كنيد www.facetak.net

مامان پریناز

آیدا جونی عالی بود ....خیلی مفید بود....می بینی رفتارای بچه ها طبیعیه این ما مادرا هستیم که خیلی باید رفتارامون حسابگرانه باشه.ممنون بازم بذار

سیما

سلام وبلاگتون خیلی قشنگه به ماهم سری بزنین