ناآرامی های کودکان(2)

خواستن چیزی همراه نق نق و داد و فریاد:

نق نق کردن و گریه کودک برای داشتن چیزی برای کودک امری عادی به شمار می آید اما برای پدر مادر ها بسیار ناراحت کننده است.

شیوه های عملی:

1- وقتی خواسته ای از کودک دارید با نق زدن و غرولند درخواست را مطرح نکنید

2- بهترین شیوه برخورد آرام و رد تقاضای کودک با خونسردی است.

3- شما باید دلیل خستگی و ناراحتی کودکتان را بفهمید وگرنه او بدتر خواهد شد. شما نمی توانید هر چه را که او خواست در اختیارش بگذارید اما اگر مسائل را برایش توضیح دهید موثرتر خواهد بود. به او بگویید: «می دانم که اگر برایت بستنی نخرم ناراحت می شوی، اما باید به خانه برویم و ناهار بخوریم»

4- ببینید پشت این بهانه گیری ها چه خواسته ای پنهان است. بعضی اوقات من آن را می خوام بهانه ای برای جلب توجه بیشتر شماست و با کمی نوازش، در آغوش گرفتن، تحسین و تشویق و در کنار کودک نشستن موضوع حل می شود.

جلوگیری از خشم و کج خلقی:

1- همواره رفتارهای مثبت و قابل تشویق او را تحسین و تایید کنید.

2- شوخ و سرزنده باشید

3- وقتی کودک خسته یا گرسنه است کمی به او فرصت دهید.

4- واقع بین باشید. برای کودک طبیعی است که واکنش های شما را آزمایش کند و بعد بعضی از رفتارها را تکرار کند . حتی با وجود آنکه شما نه بگویی. ای بخشی از رشد و تکامل اوست او می آموزد که چه رفتاری باید یا نباید انجام شود.

5- سعی کنید به مسائل از دید کودک نگاه کنید . گاهی این کار کمک می کند که بتوانید دنیا را مثل او ببنید .

6- از جملات منفی استفاده نکنید. به جای گفتن « تو نمی توانی آن را داشته باشی» می توان از جمله « می توانی بعدا آن را داشته باشی » استفاده کنید.

7- نمونه خوبی برای او باشید. وقتی کودک می بیند بزرگترها در مقابل کوچکترین ناملایمات و سختی داد و بیداد راه میاندازند برای او خیلی سخت تر خواهد بود که جلوی خود را بگیرد.

8- هشدار های زودهنگام و به موقع. هنگامی که قرار است کار یا فعالیتی را شروع کند قبل از ان به او هشدار دهید. مثلا : تا 5 دقیقه دیگر می توانی به حمام بروی

یادداشت برداری :

اگر کودک شما زیاد دچار ناآرامی و کج خلقی می شود یادداشت برداری به شما کمک زیادی می کند. در مورد هر چیزی که باعث ایجاد ناراحتی او می شود یادداشت تهیه کنید. و شرایط را در آن لحظه بنویسید. آیا شما در حال پختن غذا بودید؟ می توانید در چنین مواقعی از او بخواهید در چیدن سفره به شما کمک کند.

غذا خوردن:

غذا یکی دیگر از زمینه های جنگ روزانه والدین و بچه هاست. کودک خودش می فهمد کی سیر شده است اما شما مایل هستید او بشقابش را تمام کند ،پیش خودتان تجسم کنید در یک رستوران هستید و گارسون شما را مجبور می کند که باید تمام غذای داخل بشقاب را بخورید!! اگر کودک از خوردن غذایش خودداری کرد و یا متوجه شدید که د رحال عصبانی شدن است به آرامی بشقاب را عقب بکشید و بگویید « فکر می کنم در حال حاضر زیاد گرسنه ات نیست»

چند نکته:

1-  در هنگام صرف غذا ارام باشید و از درگیری و تنش پرهیز کنید

2-فرصت ها را با گفتن « برای شام سیب زمینی دوست داری یا ماکارونی » محدود کنید.

3-وقتی کودک با غذایش بازی می کند یا به اطراف میریزد با ارامی غذا را از مقابلش بردارید و آهسته بگویید« خوب مثل اینکه غذایت رو خوردی و دیگر نمی خواهی.»

4- بگذارید خودش لحظه سیر شدن را احساس کند و آن را بگوید.

5- برای کودک قوانین ساده و روشنی بگذارید و روی آن بایستید. مثلا: ما روی میز غذا میخوریم دو راتاق نمی چرخیم» « اگز از سر میز بلند شوی تا موقع عصرانه ا زغذا خبری نیست» بعد از تمام شدن غذا وقتی میز را تمیز کردی و او گفت من گرسنه ام با آرامی به او یادآوری کنید« متاسفم که تو موقع ناهار گرسنه نبودی تا غذا بخوری»

/ 12 نظر / 47 بازدید
نمایش نظرات قبلی
الهام

می دونستی می تونی از این وبلاگت در آمد داشته باشی. به من هم یه سر بزن

مهدی

سلام, اگه از طرفدارهای بازی و گیم هستی. به من هم یه سر بزن

arash

TEXT = سلام عزيزم وبت باحاله جامعه مجازي نودوهشتيا با امکانات بالا(چت آنلاين ايجاد گروه و ارسال پست دوستيابي و....) منتظر حضور شما هستيم ميتونيد بعد از عضويت گروه ايجاد کنيد وبلاگتون رو معرفي کنيد پست ارسال کنيد تا بقيه دوستانتون نظر بدن. کلا خيلي باحاله از اينجا عضو شو :http://98tia.ir/signup اينم سايته خوشگلمون : www.98tia.ir لطفا مارو با بزرگترين جامعه مجازي ايران لينک کنيد.ميسي منتظريتيم عضوشيااااا

پریسا

لطف کردی بهم سر زدی, ممنون. بازم بیا پیشم

پریسا

هر چند باری که بهم سر بزنی منم هم میام سر میزنم. بدو بدو بدو که منتظرتم

احمد

وبلاگ خوبی داری.ایشالا موفق باشی

پریسا

اینقدر ذوق کردم که اومدی بهم سرزدی که نگو. بدو بیا که مطلب جدید گذاشتم.منتظرتم

مریم مامان آریا

بی زحمت بیا این رمز که نوشتم رو حذف کن